Kancelaria Upadłość Konsumencka

Kancelaria Upadłość Konsumencka Upadłość konsumencka - jak dużo bierze syndyk? 

Badając fora o problematyce finansowej i pożyczkowej coraz nagminniej możemy się natknąć na pytanie, co to jest upadłość konsumencka. W tym krótkim artykule będę się starać rzucić nieco światła na przedmiotowe zagadnienie. W zwykłych słowach możemy, bowiem mówić o ogłoszeniu bankructwa. Instytucja ta była znana już uprzednio w rodzimym systemie prawnym, ale do tej pory mogły z niej korzystać jedynie podmioty prowadzące firmę (np. spółki akcyjne). Aktualnie (a dokładniej od końca grudnia 2009 r.) o ogłoszenie upadłości mogą się starać również osoby indywidualne - konsumenci. 

Aczkolwiek, aby upadłość konsumencka stała się faktem każda osoba, która się o nią stara musi zrealizować szereg przesłanek. Po pierwsze przychodzi wykazać, iż jesteśmy niewypłacalni (oznacza to, że ze swoich dochodów nie jesteśmy w stanie opłacać naszych comiesięcznych zadłużeń - klasyczny przykład osób, które wzięły wiele zobowiązań i kwoty rat przewyższają uzyskiwane zarobki). W dalszej kolejności w treści uzasadniania wnioski, jaki będziemy wnosić w sądzie musimy wskazać, że zadłużenie powstało w sposób przez nas niezawiniony, np. padliśmy ofiarą przestępstwa finansowego lub pożyczek o lichwiarskim charakterze. 

Upadłość konsumencka to temat rzeka i przy składaniu stosownego wniosku potrzebna jest specjalistyczna wiedza. Wobec tego dobrym wyjściem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika w osobie mecenasa lub radcy prawnego.